Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią radzić 0
Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią radzić

Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią radzić

O rwie kulszowej słów kilka, bo co faktycznie kryje się pod tym hasłem i czy to określenie jest zawsze słusznie używane

O rwie kulszowej pierwsze wzmianki pojawiają się już w antyku, w opisach greckiego lekarza Hipokratesa, który opisał ból w okolicy biodra i uda. Wskazał również, że ból może rozchodzić się aż do stopy i nazwał go rwą kulszową.

Do dnia dzisiejszego rwę kulszową określa się jako zespół bólowy dolnej części kręgosłupa. Ból promieniuje wzdłuż kończyny dolnej, począwszy od pośladków, przez udo i podudzia, a kończąc na bólu stopy. Dolegliwość dotyka coraz większej ilości osób. Podstawą do rozpoznania dolegliwości jest wywiad i badania fizykalne w gabinecie.  Dane wskazują, że ból w obrębie dolnej części kręgosłupa dotyka ok. 50% osób, w różnych grupach zawodowych. Termin rwa kulszowa to prosty, ale często mylący termin. Radikulopatia, do tego odnosi się wielu praktyków i doświadczonych klinicystów, określając ból obejmujący kończynę dolną, która związana jest z przepukliną dysku (DH). Termin „rwa kulszowa” jest zbyt restrykcyjny, ponieważ korzenie nerwowe od L1 do L4 mogą również uczestniczyć w tym samym procesie. Częstym jest, że pacjenci opisują ból w dolnej części kręgosłupa właśnie jako rwa kulszowa. Mimo iż, nie jest on związany ani z DH, ani nie jest wynikiem ucisku na korzeń nerwu.

Jakie są przyczyny rwy kulszowej

Przyczyną promieniującego bólu na poziomie kręgosłupa są: dysfunkcje stawów kręgosłupa, zwyrodnienie kręgosłupa, stan zapalny tkanek, które znajdują się w obrębie nerwu kulszowego oraz wypuklina krążka międzykręgowego. Wypuklina kręgosłupa pojawia się w tym przypadku na poziomie dwóch najniższych korzeni L4 i L5 oraz w odcinku krzyżowym, dwóch-trzech najwyższych korzeni (S1 do S3). Biorąc pod uwagę fakt, że nerw kulszowy z reguły przebiega pod mięśniem gruszkowatym, może powodować objawy rwy, kiedy dochodzi do zwiększonego napięcia mięśnia.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się tego typu dolegliwości jest wiek pacjenta, częściej rwa kulszowa dotyka osoby dorosłe i starsze, aniżeli nastolatków czy dzieci. Nie bez wpływu jest siedzący tryb życia, nadwaga oraz rodzaj wykonywanej pracy. Szczególnie narażone są te grupy zawodowe, gdzie dochodzi do powtarzających się przeciążeń, rozróżnić możemy ciężką pracą fizyczną u kurierów czy też intensywny wysiłek fizyczny u sportowców. Niemniej, należy wziąć pod uwagę, że podejmowany wysiłek fizyczny u osób, których w wyniku siedzącej pracy są słabe mięśnie pleców i brzucha może powodować łatwiejsze wysuwanie się krążków międzykręgowych, co spowodowane jest niemożnością podtrzymywania kręgosłupa przez słabe mięśnie.

Jak manifestuje się rwa kulszowa

Podstawowym objawem, z którym zgłaszają się pacjenci jest ból okolicy lędźwiowej, promieniujący aż do stopy. Co więcej, może pojawiać się uczucie drętwienia. Doraźną ulgę przynosi położenie się na plecach i podkurczenie nóg, tak aby dać ulgę bolącemu kręgosłupowi. W przypadku, kiedy nie pojawia się poprawa, dochodzi do samoistnego opadania stopy, są niedowłady mięśni prostujących czy też obserwowane są nieprawidłowości w funkcji zwieraczy pęcherza moczowego, mamy do czynienia ze stanem ostrym.

Inne rodzaje rwy, które wyróżniamy to m.in. rwa kulszowa ramienna, w której ból promieniuje od szyi przez całą kończynę górną aż do palców. Często pacjent skarży się na nieprzyjemne objawy niezwiązane z bólem, tj. uczucie mrowienia i drętwienia, czyli parestezje, co również ma miejsce w przypadku bólu związanego z okolicą lędźwiową kręgosłupa.

W obydwu przypadkach nasilenie stanów bólowych związane jest ze stopniem ucisku na nerw i czasem trwania dolegliwości. Ból może pogłębiać się, jak i ustępować w zależności od ułożenia ciała.

Jak sobie radzić z bólem i kiedy udać się do specjalisty

Ból związany z opisanymi wyżej stanami można łagodzić doraźnie poprzez odpowiednie ułożenia ciała i rozluźnienie bolących punktów, m.in. stosując maty do akupresury. Metoda zalecana jest zarówno w przypadku przewlekłej, jak i ostrej rwy kulszowej. Zaletą mat do akupresury jest umieszczenie na równej powierzchni kolców, które uciskając wybrane partie ciała przynoszą ulgę w miejscu bólu. Pobudza to krążenia i rozluźnia mięśnie stanowiąc łatwą i szybką terapię w formie automasażu. Ponadto, odpowiednio dostosowane ćwiczenia zalecone przez specjalistę pomogą w codziennej terapii i będą zapobiegać nasileniom zmian. Doraźnie w celu zmniejszenia bólu stosuje się NLPZ, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku przewlekłej rwy kulszowej, poza wyżej wymienionymi metodami, rekomendowane są metody lecznice z zakresy fizykoterapii i kinezyterapii. Po specjalistycznej ocenie czynników fizycznych, psychologicznych, społecznych i zawodowych pacjentom z uporczywym bólem można zaproponować operację.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nie zawsze jesteśmy w stanie zapobiec rwie kulszowej, ale mimo wszystko dobrze wiedzieć co robić, aby do niej nie doprowadzać. Nasz styl życia zdecydowanie ma wpływ na nasze zdrowie i w tym przypadku regularnie ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha powinny być istotnym elementem treningu. Przyjmowanie właściwych pozycji, nie tylko podczas pracy i wielu godzin spędzonych przy biurku, ale i prawidłowa postawa, m.in. przy codziennych czynnościach, ma znacznie. Warto zwracać uwagę na to jak podnosimy dziecko czy ciężkie przedmioty z ziemi. Elementem, o którym często zapominamy jest dobór odpowiedniego materaca i poduszki do spania. Automasaże w formie mat do akupresury to element codziennych ćwiczeń i ulgi dla pleców.

 

Literatura

Ropper AH, Zafonte RD. Sciatica. N Engl J Med. 2015 Mar 26;372(13):1240-8. doi: 10.1056/NEJMra1410151. PMID: 25806916.Murphy SL, Harris RE, Keshavarzi NR, Zick SM. Self-Administered Acupressure for Chronic Low Back Pain: A Randomized Controlled Pilot Trial. Pain Med. 2019 Dec 1;20(12):2588-2597.

Legrand E, Bouvard B, Audran M, Fournier D, Valat JP; Spine Section of the French Society for Rheumatology. Sciatica from disk herniation: Medical treatment or surgery? Joint Bone Spine. 2007 Dec;74(6):530-5. doi: 10.1016/j.jbspin.2007.07.004.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24/7) już od 49,99 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl